روند تاریخی

پالایشی یکم به عنوان دومین صندوق قابل معامله دولتی (ETF)، از چهار شرکت پالایشی تشکیل شده است. پذیره نویسی این صندوق، ۵ شهریورماه سال جاری آغاز شد و عموم مردم با استفاده از کدملی خود می توانستند نسبت به خرید یا پذیره نویسی دارا دوم اقدام کنند. در پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم، هر شخص حقیقی می توانست با استفاده از کدملی خود تا سقف پنج میلیون تومان، واحدهای این صندوق را خریداری کند و محدودیت سنی برای خریداران وجود نداشت. اشخاصی که در اولین مرحله از پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری صندوق واسطه گری مالی یکم شرکت کرده بودند، قادر به خرید تنها سه میلیون تومان از واحدهای این صندوق با تخفیف ۲۰ درصدی بودند. اشخاص برای شرکت در پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم، نیازی به دریافت کد بورسی نداشتند، اما باید توجه داشت که برای انجام معاملات این صندوق، ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی ضروری است.

به گفته داود رزاقی، مدیر صندوق پالایش یکم، در مجموع ۱۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از واحدهای صندوق پالایش یکم به فروش رسید و کل پولی که به دلیل مغایرت به مردم برگشت داده شد، حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان بود و در واقع از کل ارزش صندوق دارا دوم یا همان پالایش یکم به ارزش ۶۲ هزار میلیارد تومان در نهایت ۸/ ۱۳هزار میلیارد تومان یعنی ۲۰ درصد به فروش رسیده است.

پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم، ۳۰ شهریورماه پایان یافت و خریداران واحدهای این صندوق بیشتر از یک ماه، قادر به انجام معامله نبودند تا اینکه در تاریخ ۱۱ آذر ماه ناظر بازار بورس و اوراق بهادار، از بازگشایی صندوق پالایش یکم و آغاز معاملات آن در بورس خبر داد. در این اطلاعیه آمده بود به اطلاع کلیه فعالان محترم بازار سرمایه می رساند، بازگشایی نماد معاملاتی صندوق سرمایه گذاری پالایش یکم(پالایش) بدون دامنه نوسان بوده و زمان انجام معامله از ساعت ۱۱:۴۵ الی ۱۲:۳۰ است. همچنین دوره سفارش گیری در نماد مذکور از ساعت ۱۱:۴۵ الی ۱۲:۰۰ است. در ادامه این اطلاعیه آمده است تمامی اشخاص دارنده واحدهای صندوق، برای انجام معاملات ثانویه باید با طی فرآیندهای مربوطه، اقدام به اخذ کد بورسی کنند. همچنین اشخاصی که واحدهای صندوق به پرتفوی سرمایه گذاری آنها اضافه نشده، لازم است درخواست تغییر کارگزار ناظر را برای کارگزار خود ارسال کنند.

روایت کدال

تاکنون در مورد پالایش یکم پنج آگهی در سامانه کدال منتشر شده است. تمامی این آگهی ها مربوط به مجمع این صندوق سرمایه گذاری است و تاکنون صورت های مالی از این صندوق منتشر نشده است. در آخرین این آگهی به تشریح تصمیمات این مجمع پرداخته شده است. بر این اساس شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ۱۰۰ هزار واحد سرمایه گذاری حق رای را در اختیار و ۱۰۰ درصد مالکیت را در اختیار دارد. بر این اساس تامین سرمایه نوین مدیر صندوق، ارقام نگر آریا، متولی صندق و موسسه حسابرسی بهراد مشار حسابرسی صندوق را بر عهده دارد. مصوبه مجمع به این شرح است:

  •  هزینه های تاسیس (شامل تبلیغ پذیره نویسی): حداکثر تا مبلغ 50 میلیون ریال با ارائه مدارک مثبته با تایید متولی صندوق.
  •   هزینه های برگزاری مجامع صندوق: حداکثر تا مبلغ 20 میلیون ریال برای برگزاری مجامع در طول یک سال مالی با ارائه مدارک مثبته با تایید متولی صندوق.
  •   کارمزد حسابرس: مبلغ ثابت 300 میلیون ریال به ازای هر سال مالی.
  •   کارمزد مدیر: سالانه 2/ 0درصد از خالص ارزش دارایی های صندوق تا سقف 170 میلیارد ریال.
  •   کارمزد متولی: سالانه 01/ 0درصد از متوسط روزانه ارزش خالص دارایی های صندوق که حداکثر 2000 میلیون ریال خواهد بود.
  •   حق پذیرش و عضویت در کانون ها: معادل مبلغ تعیین شده توسط کانون های مذکور مشروط بر اینکه عضویت در این کانون‎ها طبق مقررات اجباری باشد.
  • هزینه سپرده گذاری واحدهای سرمایه گذاری صندوق: مطابق با قوانین و مقررات شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه.
  •   هزینه های دسترسی به نرم افزار، تارنما و خدمات پشتیبانی ‎: هزینه دسترسی به نرم افزار صندوق، نصب و راه اندازی تارنمای آن و هزینه های پشتیبانی آنها سالانه تا سقف 850 میلیون ریال، با ارائه مدارک مثبته و با تصویب مجمع صندوق.

از زمان بازگشایی

ارزش اولیه هر واحد صندوق پالایش یکم در روز اول و هنگام پذیره نویسی ۱۰ هزار تومان بود و در حال حاضر NAV یا خالص ارزش روز هر واحد در روز گذشته ۱۰۴.۸۳۹ ریال است اما قیمت پایانی در بازار ۱۰۵.۹۹۰  ریال بوده است. ارزش واحدهای هر صندوق سرمایه گذاری به درصد تخصیص داده شده در صندوق و میزان بازدهی سهام سبد سرمایه گذاری آن صندوق ارتباط دارد؛ به این عدد در اصطلاح ارزش خالص فعلی دارایی ها یا به اختصار NAV گفته می شود و مبنای ارزش گذاری واحد های آن صندوق است.

به طور عمومی در بررسی صندوق های سرمایه گذاری از نوع سهامی اگر قیمت بازار هر واحد (قیمتی که در حال معامله است) کمتر از ۳۰ درصد پایین تر از NAV باشد برای خرید بسیار جذاب است و اگر قیمت بازار هر واحد ۳۰درصد بالاتر از NAV باشد فرصت فروش است و زمانی که قیمت در بین این دو بازه نوسان دارد در کوتاه مدت و میان مدت پیشنهاد خاصی جهت نگهداری یا فروش ندارند. به نظر می رسد پالایش یکم در این بازه قرار گرفته است و افق سرمایه گذاری بلند مدت نگهداری یا فروش واحدهای این صندوق ارتباط مستقیم دارد به ارزندگی و میزان رشد یا کاهش نمادهای شپنا، شتران، شبندر و شبریز. همانطور که در نمودار ها می بینید این ۴ نماد نیز نوسانات متفاوتی را از زمان پایان عرضه پالایش یکم تجربه کرده اند اما به طور کلی شرکت های این صنعت با توجه به بهبود بازار های جهانی و افزایش تقاضا در بازار ها و همچنین تحولاتی که در روز های اخیر در حوزه سیاست خارجی رخ داده و احتمال رفع تحریم ها را  افزایش داده می توانند روند رو به رشدی را طی کنند. اگرچه بازارگردانی و مدیریت صندوق عامل بسیار مهمی در روند پالایش یکم خواهد بود و ریسک هایی مانند آنچه که برای دارا یکم رخ داد برای پالایش یکم نیز وجود دارد اما آنچه که روند اصلی پالایش یکم را تعیین می کند اجزای آن یعنی این ۴ سهم هستند.